Visszere mindenkinek van, így a „visszeres vagyok” kifejezés nem túl találó. Sokkal kifejezőbb a visszértágulat, mert valójában ez látható sok esetben.
A visszerek, más néven vénák, gyűjtőerek, vivőerek feladata a keringés során visszaszállítani az elhasznált, széndioxidban gazdag vért a szív irányába, hogy ott újra oxigénnel teljen meg.
Gond akkor van, ha az erek fala rendellenesen megvastagszik vagy kitágul és megnő a nyomás a vénákban, mert ez megnöveli a mélyvénás trombózis valamint a tüdőembólia kockázatát.
A keringési elégtelenség megmutatkozhat már a lilás rózsaszínes hajszálerek megjelenésével az alsó végtagokon, illetve magukkal a dudorodóan kanyargós, megvastagodott visszerekkel. Fáj, feszül, húzódik, zsibbad, dagad, begörcsöl a végtag, nem csak esztétikai probléma a tágulat.
Mit lehet tenni a megelőzés érdekében és enyhébb probléma fennálltakor?
Minél tisztább táplálkozást folytatni, kerülni a gyulladáskeltő olajokat, szénhidrátforrásokat, gyulladáscsökkentő zsírsavakat bejuttatni, színes, antioxidánsokban (pl. rutin, heszperidin, diozmin) gazdag tányérra koncentrálni, hiányzó elemeket pótolni. A gyakorlattal egyénileg konzultáción foglalkozunk;
Dohányzást, rendszeres alkoholfogyasztást, ösztrogéntartalmú fogamzásgátló szedését mellőzni;
Kerülni a túlterhelő cipekedést és mérlegelni kell azt is, mi az az edzés, mozgásforma, ami nem terheli túl a vénás rendszert. Nagy súlyok emelése, extrém távok futása gyakran kontraproduktív ilyen szempontból, sok (egykori) sportoló életében látszik a túlterhelés következménye;
Edzéshez ajánlott kompressziós szár viselése sima sportzokni helyett, illetve van, amikor a hétköznapokra is indokolt kompressziós harisnya a jobb keringés érdekében, érrendszer védelmében;
A lábak keresztbe rakásától, szűk és magassarkú cipőktől érdemes tartózkodni, mert jelentősen rontják a lábak vérellátását, vénás visszaáramlást;
Jót tesz az ugrálás pl. tranbulinon, kifejezetten a visszapattanás, ami a nyirokkeringésre is pozitívan hat.
A lábemelés, levegőben „biciklizés”, lábtorna, magasban tartás naponta szintén nagyon jótékony annak, aki sokat ül/áll vagy már kialakult visszérproblémája van.
A nagy meleg, extrém hőhatás tovább fokozza a visszerek tágulatát, így sajnos a szauna nem ajánlott és pl. a napi zuhanyzást/fürdést is érdemes hideggel zárni, vagy legalább az érintett végtagokra engedni a hideg vizet.
Ne felejtsük el a piócákat, vagyis a hirudoterápiát! A 70-es években még gyógyszertárban lehetett kapni piócát Magyarországon és ma is vannak helyek a világon, ahol része az orvoslásnak. Nálunk sajnos már nem, viszont alternatív terápiaként tanulható, elérhető. A piócák nyálában többszázféle bioaktív vegyület található (pl. alvadásgátló is), így nem csupán vérszívók, hanem hatékony gyógyítói az érrendszernek, egész szervezetnek. Bővebben: Kovács József A piócázás nagykönyve.
Nagyon hasznos tud lenni a rendszeres krémezés pl. vadgesztenyével, gotu kolával, ezek a gyógynövények javítják az erek rugalmasságát, enyhítik a feszülést, fájdalmat (pl. Weleda Venadoron, Alpenkrauter Original Lloyd balzsam).
Elérhető megoldás a scleroterápia, lézerkezelés, rádiófrekvenciás, ragasztásos műtétek, érsebészet is, de ezek igénybevétele mellett az egészséges szokások, életmód alapfeltétel a további prevencióhoz.
Csonka Júlia funkcionális táplálkozási szakreferens