Amikor a pajzsmirigy működésének zavara nem (csak) autoimmun eredetű...
Mit jelent neked a kávé?
Tudsz nélküle megfelelően működni?
Ha a második kérdésre a válaszod nem, akkor az alapproblémával kellene foglalkozni és nem a kávét inni rá. Miért? Mert egy idő után - nagyjából a címben szereplő sorrendben - borul a dominó és indul az ördögi kör.
1. Mit csinál a kávé, amikor kialvatlanul, fáradtan megiszod?
Blokkolja az agyban levő adenozin neurotranszmittert, ami arról küldene jelzést, hogy fáradt vagy.
Mivel a szervezet helyreállításra törekszik, még több adenozin termelődik ilyenkor, ami miatt még több stimuláló kávé kell, hogy ne essen le az energiaszinted...
2. Az afféle stressz hatására is mint amilyen a kialvatlanság, kezdetben megemelkedik a kortizolszint.
A koffeinnel becsapod a szervezeted és ha elkezded pörgetni magad, még nagyobb lesz a stresszválasz.
Előbb-utóbb a T4-T3 pajzsmirigyhormonok konverziója nem lesz megfelelő, pajzsmirigy túl- és alulműködés is mutatkozhat.
3. A nagy mennyiségű kortizol előállításához a mellékvese elkezdi lopni a pregnenolont, ami előhormonja a nemi hormonok közül a progeszteronnak például.
Nőknél ilyenkor gyakran túl alacsony a progeszteronszint, ami anovulációs ciklussal, relatív ösztrogéndominanciával, később akár korai petefészek-kimerüléssel is járhat, férfiaknál pedig tesztoszteroncsökkenéssel...
4. Ha gyengélkedik a mellékvese, és kevés a kortizol a végére, a sejtek nem képesek felvenni a T3 pajzsmirigyhormont, a reverz T3 szintje növekszik, és az anyagcsere lassul.
(Fontos megemlítenem ennél a pontnál, hogy a kimerülés oka nemcsak tartós mentális stresszből adódhat, hanem akár krónikus infekciókból, nehézfémektől).
Mi a megoldás?
Elsősorban a mellékvese támogatása, regenerálása, aminek az állapota ha rendeződik, javulni fog a pajzsmirigy működése és nem lesz szükség a koffein serkentésére. De utóbbit jó volna minél előbb elhagyni hozzá...
Mit tehetsz érte?
Csökkentsd a stresszt... ha nem lehet, valamilyen formában akkor is. Húzz határokat másoknak, magadnak. Magadért.
Fokozatosan szoktasd le magad a kávézásról és az egyéb koffeintartalmú italokról. Egy segítő gondolat, ha azt mondod, hogy most kedves leszel a szervezetedhez, engeded a jelzéseit, és nem adsz neki “koffein pofont”.
Támogasd az alvásod, a melatonin termelődést és a mellékveséd a relaxációs tevékenységektől kezdve a tápanyagban gazdag étrenden át a létfontosságú ásványi anyagok és vitaminok pótlásáig.
C, D, B-vitaminoknak, magnéziumnak és káliumnak, zsírsavaknak kulcsszerepük van a mellékvese működésében (ám a forma, mennyiség nem mindegy!)
Vedd figyelembe, hogy ha ilyen összetett hormonális problémáról van szó, akkor általában a regeneráció egy hosszú folyamat, hiszen nem egyik napról a másikra történtek a dolgok, az évekig húzódó rossz szokásoknak, tápanyaghiányoknak pedig lenyomatai vannak.
Tudd, hogy elszántan de türelmesen haladva a hormonális működésed és az energiaszinted optimalizálható!
Ha úgy érzed, segítségre van szükséged a szervezeted támogatásához, a komplex táplálkozási programcsomagokat ajánlom.