Az ösztrogén és a bélbaktériumok között kétirányú a kommunikáció, amit újabban már ösztrogén-bél tengelynek is neveznek.
Ez a kapcsolat azt jelenti, hogy a szexhormonjaink egyensúlya vagy épp egyensúlytalansága jelentősen kihat a bélegészségünkre, fordítva pedig a beleink állapota a hormonális egyensúlyra.
A fogamzásgátlókkal kapcsolatban ezért nagyon fontos tudni, hogy a bekerülő idegen hormonvegyületek - különösen az etinilösztradiol - képesek megváltoztatni a bélflóránkat és a beleink egészségét az alábbi módokon:
lecsökkentik a bélflóra sokszínűségét, azaz felborítják a mikrobiomegyensúlyt, ami a hüvelyflórára is kihat;
megnövelik az élesztőgombák (Candida albicans) egyoldalú felszaporodásának esélyét;
elvonják a B-vitaminokat a szervezettől és olyan emésztéshez is fontos ásványi anyagokat mint pl. a magnézium;
megnövelik a kontaminált vékonybélszindróma (SIBO) kialakulásának kockázatát;
áteresztővé tehetik a bélfalat;
jelentősen megnövelik a gyulladásos bélbetegségek kialakulásának kockázatát (Chron betegség és colitis ulcerosa);
növelik a felborult bélflórával együtt a béta-glükuronidáz enzim aktivitását, ami akadályozza az ösztrogén anyagcserét, a többletösztrogén ürítését, ez pedig jelentős hízással és fogyásképtelenséggel járhat.
Ezeket a tüneteket/következményeket sajnos számtalan nő - köztük én is - megtapasztalta vagy tapasztalja, különösen akkor, ha tápanyaghiánnyal és eleve gyenge bélflórával kezdett tablettát szedni.
Amit tehát mindenképp meg kell tennünk magunkért a fogamzásgátló szedésével párhuzamosan és elhagyása után az a beleink egészségének támogatása első sorban bélbarát étrenddel, tápanyagban gazdag és egyben gyulladáscsökkentő ételekkel, a hiányzó mikrotápanyagok pótlásával, anyagcsere és a bél munkájának támogatásával.
Ez viszont egyénileg és egyedileg kell, hogy történjen.
Olvasd el a fogamzásgátló sorozat további részeit:
Az emésztéstámogató komplex táplálkozási programot pedig ajánlom szeretettel.
コメント