top of page
Search
  • Writer's pictureCsonka Júlia

Intuitív táplálkozás?

Gyakran lehet hallani/olvasni, hogy ne legyen bűntudatod semmilyen étel elfogyasztása miatt, egyél amit és amikor kívánsz, folytass “intuitív táplálkozást.”





Mindez nagyon szépen és jól hangzik, csakhogy mindaddig amíg valaki nem tanulja meg, hogy a testének milyen tápanyagokra és mikor van valójában szüksége, ezen belül mikor mit kíván, addig fogalma sincs, hogy amit étkezés néven csinál azzal mit is művel pontosan.


Rágcsálnom kell, csoki napokat tartok mert meg fog jönni, reggelire nekem csak kakaóscsiga jó különben rosszul vagyok, sajtfüggő vagyok, húst és zsírt nem tudok emészteni, épp almát kívánok almával, kávé nélkül nem élek, nem tudok natúr vizet inni csak a cukros levet bírom…


Ez nem intuitív táplálkozás, hanem a félrecsúszott hormon- és emésztőrendszer jajkiáltásai.


Intuitívan táplálkozni azután tudsz, miután


• tudod, hogy mi tartozik a fehérje, a zsír és a szénhidrát körébe;

• ezeken belül tisztában vagy vele, hogy milyen választási lehetőségeid vannak (pl. állati, növényi forrás) és ezek jó vagy rossz hatással vannak a szervezetedre, közérzetedre;

• tudod, hogy milyen gyakorisággal szükséges a szervezetedbe energiát juttatni;

• nem hiányzik a kellő mennyiségű fehérje, zsír és esetleg némi keményítő az étrendedből;

fel vagy töltve minden szükséges ásványi anyaggal és vitaminnal, nincs tápanyaghiányod;

rendben van az inzulinszinted és nem visz el az ingadozása tévutakra;

nőként tudod, hogy a ciklusod melyik szakaszában vagy és az étvágyad miért kisebb/nagyobb éppen (ami NEM egyenlő azzal, hogy rendben van, ha szénhidráttal tömöd magad a PMS tüneteid közepette);

• tisztában vagy vele mindezek ismeretében, hogy ha hulladékélelmiszert kívánsz, az azért van, mert nem ettél elég fehérjét/zsírt/keményítős szénhidrátot/nem vagy kipihent és hullámzik az inzulinszinted vagy emésztési problémád van.


Egyszer nekem azt mondta egy sclerosis multiplexszel élő ismerősöm, aki semennyit sem törődött ezekkel (pedig különösen fontos lett volna neki), hogy “te túl komolyan veszed ezt”.


Azt hiszem, addig tűnhet ez így, amíg


• nem szenvedünk kellemetlen tünetektől,

• nincsenek ismereteink az összefüggésekről és a szükségleteinkről.


Nem arról van szó, hogy ortorexiássá kell vállni, stresszelni azon, hogy mit egyél és jól csináld, hanem egész egyszerűen ez az a világ, amiben ahhoz, hogy jól tudd magad táplálni, kell hogy legyen tudásod mindarról a halom élelmiszerről, ami előtted van a polcokon.


Lehet legyinteni, hogy te tudod. Biztosan mondom, hogy nem tudod, ha nem képzed magad hiteles forrásból.

Én sem tudtam. Sőt, amikor azt gondoltam, hogy tudtam, utóbb kiderült, akkor sem tudtam még… pláne nem alkalmaztam.


Lehet a táplálkozás jelentőségét elbagatellizálni, de nem érdemes…



A személyre szabott komplex táplálkozási útmutatók világos térképet adnak neked az eligazodáshoz, hogy tudd, mi járul és nem járul hozzá a jóltápláltságodhoz.



A női ciklus- és termékenységtámogató program tartalmából pedig azt is megtudhatod, hogyan váltakozik a menstruációs ciklusod különböző szakaszaiban a tápanyagigényed, és mikor mit érdemes megadnod magadnak a csokifalási rohamok elkerülése és a hormonharmónia érdekében.

Yorumlar


bottom of page