Elkezdődött az óvodai/iskolai tanév, itt az ősz sűrűje és lassan jön a tél… Mire érdemes figyelni, hogy a gyerekek egészségesek legyenek, jól tudjanak koncentrálni, támogatva legyen a fejlődésük (fizikai oldalról)?
Napi 3x tápláló főétkezés adjon keretet a napjuknak (nem kakaós csiga és társai, hanem komplett tányérok);
Köztes nasi szükségessége életkortól és alkattól függ, mindenesetre jó, ha ez sem feldolgozott étel, tömény liszt és cukor, hanem színes, egészséges.
Nem kell cukrot enni ahhoz, hogy cukorhoz jusson az agy!
Napközben tiszta vizet, gyümölcsteát igyanak (legjobb bármilyen édesítés nélkül, de ha "muszáj", akkor mézzel), gyümölcsleveket, kólát, üdítőket, energiaitalt ne fogyasszanak (Fogak egészsége is kapcsolódó téma)
18 éves kor alatt, jó, ha senki nem kezd kávézni és válik függőjévé (trend a tizenévesek között sajnos). Fiatal szervezet feküdjön le időben aludni és sportoljon, ne nyúljon korán a stimulánshoz. Minél korábban alakulnak ki függőségek és szokik hozzá a szervezet, annál nehezebb később helyreállítani az egyensúlyt.
Külön hangsúlyozandó: korán fekvés és alvás, kütyüktől távol, nem telefonnal a párna alatt nagyon fontos.
Rendszeres testedzés szintén, legyenek életerősek a gyerekek, fiatalok!
Legyenek felöltve vitaminokkal, ásványi anyagokkal, pl. magnézium a megfelelő idegi funkcióhoz, tanuláshoz, stresszhelyzetekhez elengedhetetlen, de minden mikrotápanyag természetesen az immunrendszer megfelelő működéséhez is, hogy ne legyen állandó betegeskedés. Ha ez jellemző, mindenképp gondolni kell arra, hogy megoldandó tápanyaghiányok állnak fent.
Megbetegedés esetén hasznos, ha rögtön vitamin „lökésterápiát”, életkornak megfelelően fogyasztható gyógynövényeket kapnak és pl. megfázás tüneteit enyhítő gyógyszereket, antibiotikumot, stb. csak valóban indokolt esetben.
Ellenőrizni lehet a gyerekek körmét is, ha nagyon töredezett, valamint apró fehér foltokat látni rajta, egyértelmű tápanyaghiány mutatkozik (cink, vas, B-vitaminok elsősorban..).
Fontos, hogy rendben legyen az emésztésük, székletük. Ha tartósan nincs, foglalkozni kell a témával, mit esznek/isznak, stb.
Ha egy gyereknek rendszeresen fáj a feje, az egyáltalán nem normális - felnőttként sem - és mindenképp vizsgálandó (folyadékháztartás, vércukor, vérképzés-vasháztartás, gluténérzékenység, stb…)!
Serdülőkorban a lányok petefészkeinek és melleinek jódigénye jelentősen megnő és képesek elvonni a jódot a pajzsmirigytől, ha kevés áll rendelkezésre a szervezetben, ezért külön fontos, hogy a pótlást érdemes mielőbb megalapozni és megvalósítani a megfelelő mennyiségben számukra.
Nagyon beszédes tükör a fiatalok arcbőre is: ha egy tizenéves arcon gyulladt pattanásokat látni, homlokon kisebb-nagyobb csoportban vagy az egész fejen szétszórtan (mellkason, háton is extrém esetben), az nem a „kamaszodás”, hanem (étel)érzékenység, méreganyagokkal való telítődés tünete.
Míg egy-egy kisebb pattanás és mitesszerek megjelenése normálisnak tekinthető a pubertás korban (hiszen a hormonális virágzás hatására fokozottan termelődik faggyú és zsírosabbá válik a bőr), csoportos vagy nagymértékű gyulladás nem. Ilyenkor megint csak foglalkozni kell azzal, mi okoz problémát. Ez a legtöbb esetben étel(csoport).
Figyelni érdemes a kozmetikumokra is, ne kenegessék magukat „méregkoktélokkal” vagyis vegyszeres termékekkel.
Parfüm ne kerüljön közvetlenül bőrre (legjobb persze, ha sehova).
Minden kislány imádja a körömlakkokat, dekor termékeket, illatos dolgokat, parfümöt – idősebb korban is -, de igyekezni kell terelgetni őket és tanítani, mi jó, mi nem, mit érdemes választani és miért.
Serdülő korú lány ne szedjen fogamzásgátlót! Az első menstruációt követően még 5-7 éven keresztül alakul, fejlődik és szabályozódik az agyalapi mirigy és a petefészkek közötti kommunikáció. Ebben az időszakban a legrosszabb, ha egy fogamzásgátló beleavatkozik a folyamatokba (mentálisan is), tartós károkat okozhat. (Bővebben itt és itt)
Ha valaki esetleg tart még otthon régi, higanyos lázmérőt, szabaduljon meg tőle a beltérből, hogy elkerülhető legyen az a baleset, ami a gyerekeknek (is) komoly nehézfémterhelést és maradandó immun/-ideg/-emésztőrendszeri, hormonális zavarokat okozna. (A leadás módjai egyébként sajnos nem egyértelműek jelenleg.)
Összességében mindig a szülő kezében van a gyerekének táplálása, életmódja, szokásainak kialakítása, formálása. Törekedni kell a jóra, mutatni az irányt természetesen példamutatással együtt és mindezzel szépen megalapozható az egészséges és tudatos élete az újabb generációknak.